KOŁO MISYJNE
O NAS
Program koła misyjnego jest adresowany do uczniów klas I-VI szkoły podstawowej. Realizacja programu przewidziana jest w ciągu roku szkolnego. Dzieci realizują go, biorąc udział w spotkaniach animacyjnych, akcjach charytatywnych (sprzedaż materiałów i prasy misyjnej, „Kolędnicy misyjni”, jasełka, sprzedaż kartek świątecznych, konkursy itp.) i zobowiązują się odmawiać codzienną modlitwę w intencji misji.
Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu; w szkole i w salce katechetycznej - czas spotkania to 60 minut. Podczas zajęć poznają problemy misyjne Kościoła. Prezentując dzieciom sytuacje życiowe ich rówieśników w świecie – głodujących, bezdomnych, wykorzystywanych do ciężkiej pracy, analfabetów, uwrażliwiamy je na ich problemy. Dzieci zapoznają się z tekstami biblijnymi, a także z postaciami świętych będącymi wzorami do naśladowania. Zajęcia i formacja Grupy Misyjnej uwzględnia podział roku liturgicznego.
Koło misyjne ma już pewną tradycję w naszej szkole; uczniowie biorą udział w akcji charytatywnej na rzecz Noemi – dziecka z Afryki; co roku zostaje przekazana dla niej konkretna kwota. Grupa angażuje się w przygotowanie jasełek, które prezentowane są nie tylko w szkole, ale i w środowisku, np. w Domu Pomocy dla starszych osób w Podgórkach Tynieckich. Uczniowie biorą też udział w konkursach i przeglądach.
SUKCESY
- FINALISTA Małopolskiego Konkursu Biblijnego – Szymon Kessler z kl.VI b w roku 2012/13,
- I MIEJSCE za przedstawienie "Jasełka na strychu" w Przeglądzie Kolęd, Pastorałek i Przedstawień Jasełkowych "Hej wesoła nowina" w Domu Kultury "Podgórze" w roku 2012.
CEL NADRZĘDNY
Kształtowanie odpowiedzialności za dzieło misyjne Kościoła.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- pogłębienie wiedzy o kulturze krajów misyjnych,
- poznanie działalności Papieskiego Dzieła Misyjnego,
- zachęcenie dzieci do włączenia się w pracę na rzecz misji,
- uwrażliwienie dzieci na potrzeby drugiego człowieka, gotowość do poświęceń,
- kształtowanie zdolności wartościowania,
- kształtowanie postawy zaufania Jezusowi,
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań, umiejętności i zdolności uczniów,
- pogłębienie życia duchowego (kontaktu z Bogiem) przez modlitwę i czynne uczestnictwo w Liturgii Kościoła,
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie,
- integracja grupy,
- zaangażowanie dzieci w życie wspólnoty parafialnej,
- rozbudzenie aktywności w środowisku,
- wspomaganie działań wychowawczych rodziców i szkoły,
- przygotowanie do pełnienia ról społecznych,
- rozważanie słowa Bożego,
- poznawanie postaci świętych; zachęcanie do naśladowania,
- czytanie czasopism o tematyce misyjnej.
DROGI OSIĄGANIA ZAŁOŻONYCH CELÓW:
- zróżnicowane formy modlitwy (różaniec, modlitwa spontaniczna, śpiew),
- wspólne przygotowywanie oprawy liturgii mszy świętej,
- spotkania z innymi grupami modlitewnymi,
- stosowanie metod aktywnych,
- praca indywidualna i zbiorowa (plakaty, gazetki, teczki tematyczne o świętych),
- zgłębianie słowa Bożego,
- prezentacja działań twórczych (programy słowno-muzyczne)
- treści spotkań interesujące, dostosowane do umiejętności i poziomu wiedzy dzieci
- wycieczki,
- udział w akcji „Kolędnicy misyjni”,
- spotkania z misjonarzami,
- prowadzenie kroniki,
- czytanie czasopism o tematyce misyjnej,
- współpraca z proboszczem naszej parafii i lokalnym środowiskiem.
Korowód Świętych
W dniach 6 i 7 listopada w nawiązaniu do Dnia Wszystkich Świętych. odbył się w naszej szkole Korowód Świętych; w czwartek dla klas 0-III; w piątek dla klas IV-VI.
Dzieci wcześniej zapoznały się z żywotami świętych i błogosławionych, wykonały też plakaty informacyjne. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do tej akcji, w klasach młodszych brało udział 59 dzieci, w starszych 35 osób.
Pod opieką katechety „święci” w różnych strojach i z rekwizytami odwiedzali poszczególne klasy ze śpiewem „Taki duży taki mały może świętym być…” Zostali nagrodzeni oklaskami przez rówieśników, a na koniec tej nietypowej „wizyty” obdarowani słodyczami, które zakupił ksiądz proboszcz Jan Dubas.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję: Dyrekcji, nauczycielom, szczególne podziękowanie należy się Rodzicom, którzy z wielką ofiarnością i pomysłowością przygotowali stroje i rekwizyty dla swoich pociech.
Uważam, że tego typu zajęcia zostaną głęboko w sercu każdego dziecka, pomogą w naśladowaniu swoich Patronów, pomogą być dobrym, ujawniają wiele talentów dziecięcych, a przy okazji są aktywną zabawą. Sadzę, że Korowód Świętych zapisze się na stałe do harmonogramu zajęć w naszej szkole.
s. Mariola (Małgorzata Syjud)
Jasełka 2014
W piątek 20 grudnia klasa II b przedstawiła jasełka misyjne, przygotowane i wyreżyserowane przez katechetkę s. Mariolę i wychowawczynię p. Dorotę Kaję wg scenariusza Renaty Drewniak.
Samo przedstawienie zrobiło duże wrażenie na widzach. Czuć było rękę reżysera: żywiołowość akcji, dynamiczne przejścia od jednej sceny do drugiej, udane, krótkie dialogi przeplatane fragmentami kolęd i nastrojową muzyką; prezentacja multimedialna poszczególnych kontynentów z akcentami misyjnymi – wszystko to zapadało w pamięć; wywoływało oznaki zadowolenia i radości. Mocnym akcentem finałowym była piękna kolęda Skaldów „Złota Jerozolima”, wykonana przez Bartka Brzuchacza z towarzyszeniem zespołu klasowego.
Inscenizacja na pewno nie byłaby tak udana, gdyby nie współpraca z rodzicami, którzy zadbali o stroje, rekwizyty i charakteryzację „aktorów”; gdyby z oddaniem nie włączyła się w to przedsięwzięcie wychowawczyni klasy.
Pragnę im wszystkim podziękować za ogromne zaangażowanie i wkład.
s. Mariola (Małgorzata Syjud)
POWRÓT