ŚWIETLICANasza świetlica zaprasza wychowanków, którzy pod okiem wykwalifikowanej i oddanej dzieciom kadry mogą miło spędzić czas, oczekując na lekcje oraz pobawić się i zrelaksować po zajęciach dydaktycznych. Świetlica składa się z dwóch sal dobrze wyposażonych w zabawki, gry, książki i pomoce potrzebne dzieciom; dostosowane do ich potrzeb. Spędzamy w niej czas, bawiąc się w grupach lub indywidualnie, prowadzimy ciekawe i różnorodne zajęcia dostosowane do potrzeb dzieci. Wspólnie czytamy, odrabiamy zadania domowe oraz rozwiązujemy napotkane trudności z adaptacją w szkole i grupie. Uczymy się być razem, bawić się, odkrywać, jak również czerpać z tego radość i naukę. Kładziemy duży nacisk na przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania, wzajemnej życzliwości i szacunku oraz na zdrową i bezpośrednia komunikację. Uczymy, jak rozwiązywać konflikty bez agresji. Współpracujemy z pedagogiem, wychowawcami i rodzicami. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach wewnątrzszkolnych, a także zewnętrznych. W ramach zajęć świetlicowych odbywają się również zajęcia relaksacyjne, muzykoterapia, koło muzyczno-teatralne, zajęcia sportowe na sali gimnastycznej, koło plastyczne


Więcej wiadomości o świetlicy na naszym blogu

Spotkanie z pisarką - Katarzyną Ryrych

5 grudnia świetlicę odwiedził specjalny gość. Klasy trzecie miały przyjemność spotkać się z p.Katarzyną Ryrych; pisarką, poetką, mauczycielką i malarką. Oprócz twórczosci "poważnej" zajmuje się ona także pisaniem książek dla dzieci; otrzymała za nie liczne nominacje i nagrody, między innymi nagrodę w Konkursie Literackim Astrid Lindgren. Pani Katarzyna przyjechała do nas poczytać fragmenty swojej nowej książki pt. "Listy do...", porozmawiać o głównym bohaterze oraz o tym, co w życiu ważne i wartościowe.  Na zakończenie dzieci wręczyły naszemu gosciowi laurkę, dziękując za wspólnie spędzony czas. Zrobiliśmy też pamiątkowe zdjęcie.W świetlicy odbywają się różnorodne zajęcia, prowadzone przez cały rok:

 • zajęcia czytelnicze "Cała Polska czyta dzieciom"
 • zajęcia relaksacyjne: nauka prawidłowego oddychania, relaksacja, wizualizacja, ćwiczenia na koncentracje, ćwiczenia synchronizujące półkule mózgowe, "masażyki", nauka wyciszania, rozpoznawania i radzenia sobie z emocjami, trening autogenny, relaks przy muzyce, relaksacyjne malowanie.
 • Muzykoterapia kamertonowa : podczas zajęć relaksacyjnych lub jako element wyciszający stosujemy dźwięki kamertonów aby wyciszyć emocje, zrelaksować ciało i umysł, dostroić się do czystych dźwięków i wibracji i osiągnąć wewnętrzny spokój
 • zajęcia plastyczne
 • zajęcia promujące dobre zachowanie
 • zajęcia promujące zdrowie i bezpieczeństwo
 • zajęcia sportowe/ruchowe mające na celu : wzbogacanie zasobu umiejętności ruchowych podnoszenie odporności i zdolności adaptacyjnej organizmu, kształtowanie pozytywnej motywacji do zajęć ruchowych poprzez rozbudzanie zainteresowań i zamiłowań w tej dziedzinie, wytwarzanie postaw i nawyków higieniczno-zdrowotnych, a zwłaszcza umiejętnego korzystania z takich czynników jak: ruch, powietrze, słońce, teren, kształtowanie charakteru
 • zajęcia teatralne
 • zajęcia muzyczne : zabawy przy muzyce, zapoznanie się z instrumentami muzycznymi, spotkania z artystami i muzykami, nauka piosenek i pieśni, odkrywanie nastroju, "koloru" w muzyce, ćwiczenia rytmiczne i integracyjne ze śpiewem.
  Świetlica współpracuje również ze Szkołą Muzyczną "Bravissimo", która organizuje warsztaty muzyczne oraz MDK Akademia Dziecka "Tygrysek", który prezentuje szeroką ofertę zająć dla dzieci: sportowe, szachy, plastyka / ceramika, gitara, break dance, taniec współczesny. Wprowadzenie tak zróżnicowanej i bogatej oferty zajęć dla dzieci ma na celu rozwijanie zdolności i zainteresowań, zrelaksowanie podczas dobrej zabawy, uczenie gospodarowania wolnym czasem.
  Dzienny rozkład zajęć:

 • 07.00-08.00 : zabawy stolikowe
 • 08.00-09.00 : zabawy ruchowe
 • 09.00-10.00 : zabawy tematyczne
 • 10.00-11.00 : drugie śniadanie / odpoczynek
 • 11.00-12.00 : zabawy w grupach według upodobań
 • 12.00-13.00 : obiad / porządkowanie świetlicy
 • 13.00-14.00 : zabawy tematyczne
 • 14.00-15.00 : odrabianie zadań domowych, czytanie lektur
 • 15.00-16.00 : zabawy ruchowe
 • 16.00-17.00 : odpoczynek, porządkowanie świetlica
 • "Wylosuj Anioła"

  W roku szkolnym 2016/2017 świetlica włączyła się w akcję "Wylosuj Anioła"

  Akcja pisania Kartek-Wsparcia powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na onkologii. Lęk, ból i niepewność to wszystko towarzyszy dziecku i jego rodzinie podczas choroby. Inicjatywa pisania kartek dla dzieci ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia. Dziecko będzie te kartki losować. Na oddziale onkologii jest duża rotacja. Dzieci otrzymują chemioterapię lub naświetlania. Wyjeżdżają do domu. Kolejne dziecko przyjeżdża na leczenie lub leczenie powikłań po chemioterapii. Dzieci leczą się bardzo długo, ale nie zawsze muszą przebywać przez cały czas w szpitalu. Mają przerwy i na te przerwy wyjeżdżają do domu. Nie wiemy, jakie dziecko wylosuję tę kartkę. Ale prośba jest taka, żeby się modlić za to dziecko, którego kartę Państwa wylosuję. To taka anonimowa modlitwa, ale może dziecko się odezwie i wtedy modlitwa może zostać już bardziej konkretna, za konkretne dziecko

  Co trzeba zrobić?

  Wszystko jest proste

  1. Trzeba przygotować kartkę (można ją zrobić własnoręcznie lub kupić)
  2. Zastanowić się do Kogo ma być adresowana (do dziewczynki czy chłopca)
  3. Napisać kilka słów wsparcia i życzenia zdrowia dla dziecka, który leczy się na chorobę nowotworową (raka).

  Co warto napisać? Że wszystko będzie dobrze, że spełnią się marzenia dziecka, że będzie zdrowy/zdrowa.

  Kartka powinna być pozytywna, zachęcać i dawać siłę do walki. Można napisać kilka słów o sobie, co Anioł lubi, co warto zobaczyć i podać swój kontakt (może dziecko lub jego rodzic będą chcieli się skontaktować) 4. Wysłać kartkę na adres Grupa Rodziców "Gdy Liczy się Czas" ul. Nowy Świat 30a/6 20-418 Lublin.

  Akcja jest bezterminowa, jak niestety bezterminowe są zachorowania na raka wśród dzieci. Pozdrawiamy Wszystkich bardzo serdecznie i dziękujemy za odzew.  Dzień Matki

  W maju z okazji zbliżającego się Dnia Matki na naszej świetlicy odbył się poetycki konkurs na Najpiękniejszy Wiersz Dla Mamy. Oto piękne wiersze naszych dzieci, które napisały specjalnie dla swoich ukochanych mam:

  Zobacz zdjęcia


  Mistrzowie aktywności ruchowej

  Zobacz wyniki mistrzów aktywności ruchowej


  Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszego Anioła

  W grudniu przed świętami odbył się w świetlicy Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszego Anioła. Dzieci bardzo chętnie przyłączyły się do konkursu a na naszych tablicach zaczęło przybywać coraz więcej przepięknych aniołów. Jury po długich i burzliwych obradach udało się wybrać spośród nich nagrodzone prace.

  Miejsce I PATRYCJA ŁOTOCKA kl 4b

  Miejsce II NATALIA CYGANIK kl 2b

  Miejsce III DOMINIKA ŁOTOCKA kl 2b

  Wyróżnienia otrzymali:

  Nagrodę specjalną za oryginalny pomysł i kompozycję otrzymała MATYLDA JAREMKO

  Zobacz zdjęcia


  Jesień w świetlicy

  Jesień zawitała do świetlicy, przyniosła nam jesienne dary: kolorowe liście, jarzębinę, kasztany, kwiaty, żołędzie, które wykorzystaliśmy do gier i zabaw oraz do tworzenia prac plastycznych. Powstały przepiękne i pomysłowe collage, bukiety jesienne, frotaże, zwierzątka z liści.

  We wrześniu Koło Teatralne prowadzone przez panie Annę Michalik i Krystynę Gubernat wystawiło dla społeczności szkolnej przedstawienie pt. "Pan Twardowski".

  W październiku odbył się Jesienny Konkurs Zagadek, w którym największą wiedzą i refleksem wykazali się, zdobywając nagrody:

 • Oliwier Janiec
 • Stanisław Żurowski
 • Dominika Jeznach

  Jak najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, korzystając z boiska szkolnego w ładne i słoneczne dni, w które obfitowała do tej pory jesień. Ruch na powietrzu sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej organizmu. Organizujemy rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę oraz bawimy się w różne zabawy ruchowe, gramy w klasy i ozdabiamy chodniki barwnymi rysunkami z kredy. W razie brzydkiej i niesprzyjającej aury oraz przez cały rok szkolny zajęcia sportowe odbywają się też w sali gimnastycznej pod okiem mgr wychowania fizycznego Aleksandy Wojtas.

  Z okazji Święta Niepodległości w listopadzie Koło Teatralne wystawiło przedstawienie pt. "Wojenne rozstania 1914", w którym brały udział dzieci ze świetlicy z kl. 1c.

  Zdrowie to ważna rzecz dlatego zgodnie z cyklem tematycznym omówiliśmy nową Piramidę Żywienia zatwierdzoną przez WHO w 2013 r., dzieci zapoznały się z nowymi wskazówkami dotyczącymi żywienia, ruchu oraz ilości spożywanych potraw. Poznały różne rodzaje wskazanych produktów żywnościowych, np. żródeł wapnia, rodzaje roślin strączkowych jako żródła białka oraz różnorodnych kasz. Wspólnie z dziećmi wykonalismy piękną, kolorową gazetkę oraz collage z ziaren i kasz.

  W ostatnim tygodniu listopada poznawaliśmy andrzejkowe zwyczaje i obrzędy oraz ich historię. Wspólnie wykonaliśmy piękną andrzejkową dekorację świetlicy, nasze tablice wypełniły rysunki kotów, czarownic, kluczy oraz nietoperzy. Odczytywaliśmy znaczenie imion, horoskopy, wróżyliśmy z butów, laliśmy wosk przez dziurkę od klucza, co przyniosło nam wiele przyjemności i śmiechu.


  Na przełomie listopada i grudnia przygotowywaliśmy się do konkursu Młode Talenty Dzielnicy VIII - Dębniki zorganizowanego przez Centrum Sportu i Kultury w Sidzinie w trzech kategoriach: wokalnej, aktorskiej i plastycznej. Nasi reprezentanci włożyli wiele pracy i wysiłku w przygotowanie do konkursu.

  "Legenda o smoku" - sukces młodych aktorów :) - rok 2012/13

  Od marca klasa I b pracowała nad przygotowaniem spektaklu na "dzień otwarty szkoły" - premiera wypadła całkiem dobrze, więc postanowiliśmy pokazać się na zewnątrz. I... praca zaczęła się od początku, zmieniliśmy trochę obsadę, rozbudowana została choreografia, doszły piosenki (wraz z dziewczynkami z II b), starannie dobieraliśmy kostiumy. W sumie przedstawienie było grane aż pięć razy! Zespół wziął udział w dwóch konkursach międzyszkonych i w obu zdobył I MIEJSCE. Były to:

 • KRÓLEWSKIE THEATRUM NA WAWELSKIM DWORZE - konkurs na inscenizację legendy org. Zamek Królewski na Wawelu
 • WIOSENNY PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY - formy teatralne org. MDK im.K.I.Gałczyńskiego

  Dodatkowo indywidualne nagrody aktorskie otrzymali: Maksym Zajączkowski - żywiołowy jak na Smoka Wawelskiego przystało, Maciek Maj - Król Krak oraz Bartek Brzuchacz - śpiewający Szewczyk.  Oto cała obsada:

 • Smok - Maksym Zajączkowski / Nikodem Mazur
 • Szewczyk Dratewka - Bartosz Brzuchacz
 • Król - Maciej Maj
 • Królewna - Małgorzata Porębska
 • Rycerze - Szymon Szeliga, Michał Pietrzykowski, Konrad Mateja, Jan Michorek
 • Krakowianki - Gabriela Nęcińska, Patrycja Łotocka, Jadwiga Dardzińska, Zuzanna Rudny, Amelia Karansulis, Olga Łucek, Olga Kustra, Julia Wójtowicz
 • Chórek - Natalia Bogucka, Julia Gorayska, Katarzyna Kuśmider, Anna Lejczak, Wiktoria Papiz, Aleksandra Szot, Amelia Żmuda.

  A nagród dostaliśmy tyle, że nie dało się ich udźwignąć :) To wcale nie żart!
 • Szkoła Podstawowa nr 30 - Kraków